Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  FURNITURE / Cupboards & Cabinets / Phone shelf 8941087



*

nr 894 1087


PHONE SHELF

String, length: 31, height: 18,


String, längd: 31, höjd: 18


Estimate:

500

Sold:

SEK 150

Auction date:

Monday May 12 2014
at 19:04:22


  • Bid history
Time Bidder Bid
12/5 14:12:26 1      100 kr
12/5 18:59:22 2      Vinnande bud



  • Thema-auction
  • May 12

50/60-tal

På detta tema har vi samlat vackra och spännande föremål från 1950-talet och 1960-talet.



Read more about 50/60-tal
  • Läs mer...
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: skåp string telefonhylla
  • 7005 BOOKCASE
    11 bokstöd bokhylla, Bookworm, Ron Arad för Kartel..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 19:28
  • 7137 BOOKCASE
    2 sek, 1960s, skjutdörrar. Length: 100 cm, width: ..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 18:49
  • 6424 CORNER CUPBOARD
    late gustavian style, vitrine. Height: 176 cm,
    Present: SEK 100

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 19:54




Ladda ner broschyr